କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତାରଣା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିବାଦ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ।

0 286

ବ୍ରହ୍ମପୁର,୩୧/୦୧(ପିପିଟି): ସଂଯୁକ୍ତ କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ବ୍ରହ୍ମପୁର ପୁରୁଣା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଠାରେ ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ରକ୍ଷା କରିବା ବଦଳରେ ପ୍ରତାରଣା କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ୩୧ ଜାନୁଆରୀ ବିଶ୍ବାସଘାତକତା ଦିବସ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପାଳନ କରିବା ଅବସରରେ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରିବା ସହ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର, ବ୍ରହ୍ମପୁରଙ୍କ ଜରିଆରେ ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । “ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା”ର ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶର କୃଷକମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷକ ବିରୋଧୀ ତଥା ଜନ ବିରୋଧୀ ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ସହ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟର (MSP)ଆଇନଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ତଥା କୃଷକ ବିରୋଧୀ ନୀତିର ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଫଳରେ ଉକ୍ତ ତିନୋଟି କୃଷକ ବିରୋଧୀ କୃଷିନୀତି ରଦ୍ଦ ହେଲା । ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ୨୧ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୧ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଛଅଗୋଟି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଜବାବରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ସଞ୍ଜୟ ଅଗ୍ରୱାଲ ୯ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିସାନ୍ ମୋର୍ଚ୍ଚାକୁ ଏକ ଚିଠି (ସଚିବ / AFW / 2021 / Misc / 1) ଲେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ,ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାର ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ବିଚାର କରି ସମସ୍ତ କୃଷକ ବିରୋଧୀ ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଉଛି ଏଣୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହି ଚିଠି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ୍ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପିକେଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଉଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।
କିନ୍ତୁ, ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ସରକାର କୃଷକର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୃଷି ଓ କୃଷକ ବିରୋଧୀ ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ଅଗ୍ରସର ହୋଇନଥିବାରୁ ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସରକାର ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଉପସ୍ଥିତ ନେତୃତ୍ବ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ୯ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ଆଧାରରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଚିଠି ଯୋଗୁଁ ଯେଉଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା ତାହା ଆଜି ସୁଦ୍ଧା କୌଣସିଟି ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ, ୨୦୨୨ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କୃଷକମାନେ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ଦିବସ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ।ଚିଠିରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ଯେ,କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମାମଲା ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନିଆଯିବ। ଏହି ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ହରିୟାଣା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଏବଂ ସମର୍ଥକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଯେ, ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ନିଶ୍ଚିତତା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହିମାଚଳ ସରକାର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ହରିୟାଣା ସରକାର କିଛି କାଗଜପତ୍ର କରି ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ । ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଥିଲା: “ଏହି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ ଜଡିତ ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିବେ।” ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଥି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖିନାହାନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଥିଲା, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଦେବାପାଇଁ ସମ୍ମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଶହୀଦ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି । କ୍ଷତିପୂରଣର ପରିମାଣ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ସମ୍ପର୍କରେ ହରିୟାଣା ସରକାର ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିନାହାଁନ୍ତି।ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଥିଲା: “ଏମଏସପି ଉପରେ ମାନ୍ୟବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରେ ମାନ୍ୟବର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।” ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କମିଟି ଗଠନ ଘୋଷଣା କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କମିଟିର ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ଏହାର ଆଦେଶ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।
ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ, ଏସଆଇଟିର ରିପୋର୍ଟରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିବା ସତ୍ୱେ ଏହି ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ଅଜୟ ମିଶ୍ର ଟେନି ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଶୃଙ୍ଖଳା ବିରୋଧରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହା କୃଷକଙ୍କ କ୍ଷତ ଉପରେ ଲୁଣ ଛିଞ୍ଚିବା କାର୍ଯ୍ୟ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାରେ ନାମିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧରିବା ଏବଂ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ ପରଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଜୈବ ବିବିଧତା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୨ରେ ସଂଶୋଧନ ଦ୍ୱାରା କୃଷକଙ୍କ ଜୈବିକ ସମ୍ପଦ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। FSSAI ର ନୂତନ ନିୟମ ତିଆରି କରି ପଛ ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଜିଏମ୍ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି । ଏଫସିଆଇ ର ନୂତନ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ସହିତ ଫସଲ କ୍ରୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କ ବୃହତ୍ତର ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଏହି ଠକେଇରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଦାୟିତ୍ୱ। ଚାଷୀଙ୍କ ଅକ୍ଲାନ୍ତ କଷ୍ଟ ଓ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟରେ ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି। ଅର୍ଥନୈତିକ ମନ୍ଥରତା ଏବଂ ତାଲା ବନ୍ଦ ସତ୍ତ୍ୱେ କୃଷକଙ୍କ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କୃଷକଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରିବା ଓ କୃଷି ବିରୋଧୀ ଆଇନ ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଅନାଟନ, ଅର୍ଥନୈତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭଳି ସଙ୍କଟ ଦେଖାଯିବ । ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ମାରକପତ୍ର ରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶୃତି ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ସରକାର ଏହାର ଲିଖିତ ଆଶ୍ୱାସନାକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ହେୟଜ୍ଞାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରତିବାଦ ସଭାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ଆବାହକ ମଣ୍ଡଳୀ ସଦସ୍ୟ ଭାଲଚନ୍ଦ୍ର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ଶଙ୍କର ସାହୁ, ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସଭାର ଗୋପାଳ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଚାଷୀ ମୂଲିଆ ସଂଘର ନିରାକାର ନାୟକ, କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ କୃଷକ ସଭାର ନେତ୍ରୀ ତଥା ବଡଖଣ୍ଡି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ସମିତି ସଭ୍ୟା ପ୍ରାର୍ଥୀନୀ ପେଦିନୀ ପାର୍ବତୀ, ମାନବ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ଅବନୀ ଗୟା,ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କିଷାନ କ୍ଷେତ ମଜଦୂର ସଂଗଠନ ର ନାରାୟଣ ସାହୁ, ଏ ଆଇ ଡି ଏସ୍ ଓ ର ଶିବାନୀ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ଦଳିତ ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତା ଗଗନ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ, ମାନବବାଦୀ ଓ ହେତୁବାଦୀ ସଂଗଠନର ନାନ୍ଦେଷୁ ସେନାପତି, ବାମସେଫ ର ଶିବରାମ ଆଦି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.